Tough Love

  A B C D E F
1 Tough Love Indoor Rowing Championship 2009
2            
3            
4 Masters Men I     2000 Meters    
5 Place Name Club Raw Time Adjusted Time Age on race day
6 1 MARK BRUBAKER LRC 06:31.0 06:31.0 37
7 2 RICHARD WILLIAMS WRC 06:40.0 06:34.0 42
8 3 CHARLES HENDERSON WRC 06:49.0 06:47.0 39
9            
10  Masters Men II     2000 Meters    
11  Place Name Club Raw Time Adjusted Time  
12  1 BILL BYRD WRC 06:54.0 06:38.0 58
13 2 DOUG TROSPER WRC 06:55.0 06:46.0 55
14 3 TIFF WOOD WRC 06:58.0 06:47.0 56
15 4 LUTHER JONES PENN 07:06.0 06:47.0 60
16 5 JOHN RUDOFF WRC 07:11.0 06:51.0 61
17 6 KENT PEARSON LOCR 06:55.0 06:55.0 51
18 7 DANA HAMM LOCR 07:06.0 06:57.0 55
19 8 GEORGE WESTBY STL 07:09.0 07:07.0 52
20            
21  Masters Women     2000 Meters    
22  Place Name Club Raw Time Adjusted Time  
23  1 CATHERINE GOLDBERG VLC 08:00.0 07:52.0 43
24 2 HEATHER ROLEY WRC 07:52.0 07:52.0 33
25 3 DEB VERSTEEG WRC 08:10.0 08:06.0 39
26 4 KAREN WOLFE LOCR 08:21.0 08:08.0 46
27 5 HELANA SHULL WRC 08:28.0 08:25.0 38
28            
29  Pre-Junior Men (under 13)     500 Meters    
30  Place Name Club Time    
31  1 DYLAN WASHBURNE LOCR 02:14.0    
32             
33  Junior Men     2000 Meters    
34  Place Name Club Time    
35  1 PATRICK MARRE RCRC 06:17.0    
36  2 ROBBY BRUSS LOCR 06:41.0    
37  3 MICHAEL EVANS RCRC 06:42.0    
38  4 GLENN FULLER RCRC 06:51.0    
39  5 JOHN O'LEARY LOCR 06:53.0    
40  6 JOHNAH GEORGE RCRC 07:04.0    
41  7 JACK BROSY LOCR 07:11.0    
42  8 ANTHONY KONSCHUS RCRC 07:14.0    
43  9 DAVID GROSSMAN LOCR 07:15.0    
44  10 KEVIN HART RCRC 07:22.0    
45  11 COLIN MCALPINE RCRC 07:27.0    
46  12 SHANE MCCABE RCRC 07:28.0    
47  13 COOPER CHARD LOCR 07:36.0    
48  14 GRIFFIN CHARD LOCR 07:41.0    
49             
50  Junior Women     2000 Meters    
51  Place Name Club Time    
52  1 MAURA TIMONEY RCRC 07:37.0    
53  2 VIRGINIA NAVA RCRC 07:38.0    
54  3 SARA HENSEL RCRC 07:48.0    
55  4 JASMIN BATH RCRC 07:52.0    
56  5 JESSICA LUND LOCR 07:58.0    
57  6 DAVILYN BARNWELL RCRC 08:00.0    
58  7 GWEN HRYCIW RCRC 08:12.0    
59  8 SIERRA SWEIGERT LOCR 08:13.0    
60  9 RENNE WYMAN OAR 08:14.0    
61  10 ALYSSA LUND LOCR 08:25.0    
62  11 LUCY DECOSTA OAR 08:29.0    
63  12 LAKIN MCCARTHY RCRC 08:38.0    
64    KATIE SMITH LOCR DNF    
65             
66  Open Men     2000 Meters    
67  Place Name Club Time    
68  1 TODD VOGT PBC 06:25.0    
69  2 ZEPH HALSEY WRC 06:25.0    
70  3 KOHLER JOHNSON WRC 06:45.0    
71  4 CRAIG TYLER WRC 06:56.0    
72  5 GALEN BOYDSTON ECC 07:06.0    
73  6 LOGAN SCHULZE PSU 07:08.0    
74  7 IAN MARTIN ECC 07:14.0    
75  8 REID VANDEWIELE PSU 07:15.0    
76  9 RUSSEL ALBANO ECC 07:30.0    
77             
78  Open Women     2000 Meters    
79  Place Name Club Time    
80  1 KELSEY WATTERS LOCR 07:25.0    
81  2 CATHERINE HUMBLET STL 07:28.0    
82  3 LESLIE EDDY UP 07:34.0    
83  4 REBEKAH RUDOMETKIN PSU 07:49.0    
84  5 LEA KRONENBERG ECC 07:51.0    
85  6 MIRANDA GRAY UP 07:53.0    
86  7 URSULA OPALKA ECC 07:58.0    
87  8 AMANDA WATSON PSU 08:01.0    
88  9 MEAGAN MIKKONEN PSU 08:01.0    
89  10 STEPHANIE COOK PSU 08:18.0    
90  11 RACHEL SORENSON ECC 08:42.0    
91  12 AMANDA GARRETT ECC 08:58.0    
92             
93  Junior Lightweight Men (165 lb)     2000 Meters    
94  Place Name Club Time    
95  1 CAMERON MCALPLINE RCRC 06:49.0    
96  2 BROCK KNAPP RCRC 07:20.0    
97             
98  Lightweight Men (165 lb)     2000 Meters    
99  Place Name Club Time    
100  1 HARRIS BERNSTEIN ECC 07:05.0    
101  2 ANDREW STEWART PSU 07:24.0    
102  3 EVAN HALPRIN STL 07:33.0    
103  4 BRIAN MARKHAM UP 07:45.0    
104             
105  Lightweight Women (135 lb)     2000 Meters    
106  Place Name Club Time    
107  1 ANNA VAUGHN WRC 07:45.0    
108  2 KATY SCHERER ECC 08:08.0    
109  3 LORI BOKOVOY WRC 08:08.0    
110  4 TORI NEEDER ECC 08:17.0    
111  5 CASSY WHITTAKER PSU 08:28.0    
112  6 HEATHER MCCLAIN PSU 08:30.0    
113  7 MONICA VICTOR ECC 08:43.0    
114  8 JULIA VIEAU ECC 08:44.0    
115  9 CELIA CROSSETT ECC 08:57.0    
116  10 HAWA ABDI ECC 08:59.0    
117  11 NHIEN QUACH ECC 09:04.0    
118  12 ELIZABETH BROCK PSU 09:06.0    
119             
120  Coxswains     500 Meters    
121  Place Name Club Time    
122  1 MONICA VICTOR ECC 02:00.0    
123  2 CELIA CROSSETT ECC 02:03.0    
124  3 JANN BYRD WRC 02:08.0    
125  4 TARYN FAREY ECC 02:13.0    
126  5 LINDEE KELLER ECC 02:23.0    
127             
128  Adaptive Men     1000 Meters    
129  Place Name Club Time    
130  1 KEVIN ERICKSON NWA 05:08.0    
131  2 BRAD CARR NWA 05:20.0    
132             
133  Mixed Relay     2000 Meters    
134  Place Name Club Time    
135  1 LOVE MACHINES Comp 06:30.0    
136  2 STIFLE THE SCREAM ECC 06:57.0    
137  3 NORDIC RAMPAGE PSU 07:07.0    
138  4 STIFLED SCREAM ECC 07:13.0    
139  5 COOKIE MONSTERS PSU 07:20.0    
140             
141             
142  LOCR Lake Oswego Community Rowing        
143  WRC Willamette Rowing Club        
144  STL Station L Rowing Club        
145  LRC Lions Rowing Club        
146  PSU Portland State University        
147  UP University of Portland        
148  ECC Evergreen Community College        
149  NWA Northwest Adaptive Rowing        
150  RCRC Rose City Rowing Club        
151  OAR Olympia Area Rowers        
152  PENN University of Pennsylvania        
153  VLC Vancouver Lake Crew        
154  Comp Composite